50 éves a Bartók Terem! – Pénteki hangversenyén zenekarunk is megemlékezik a jubileumról

50 éves a Bartók Terem! – Pénteki hangversenyén zenekarunk is megemlékezik a jubileumról

1975. április 5-én ünnepi hangversennyel avatták fel a szombathelyi szimfonikusok szentélyét, az akkor még Szombathelyi Hangversenyteremnek nevezett Bartók Termet! Az egykori zsinagógát Károlyi István tervei alapján alakították át hangversenyteremmé. Képes múltidézésünkben néhány archív fotóval idézzük meg az átalakítás, a nyitóhangverseny és a felújítás pillanatait!

Szombathely a magyarországi Bartók-kultusz fellegvára. A Bartók Béla nevét viselő hangversenyterem ad otthont a Savaria Szimfonikus Zenekar próbáinak és fellépéseinek. A műemlékként nyilvántartott épület egykor zsinagógaként működött.

A Savaria Szimfonikus Zenekar 1968-ban az új zeneiskola épületében kapott próbatermet, kamaratermet és klubot. 1975-ben vehette birtokba az elkészült hangversenytermet, mely Bartók Béla nevét viseli. (Ezt megelőzően az utolsó hangversenytermet – a Zeneakadémiát – 1907-ben építették Magyarországon.)


Fotó: Tóth Imre

A zsinagóga hangversenyteremmé történt átalakítása során – Károlyi István tervei alapján – az eredeti bejáratot lezárták, a férőhely pedig 400 főre csökkent. A Savaria Szimfonikus Zenekar volt az első, és hosszú évtizedekig az egyetlen olyan együttes, amelyik a fellépéseinek színhelyén tartja próbáit.

Az ünnepélyes megnyitót 1975. április 5-én tartották. Kodály Zoltán Psalmus Hungaricus című nagyszabású zeneművének szólóját Simándi József énekelte. A megnyitóra a Magyar Posta első napos bélyegzőt adott ki. Az előcsarnokban állították fel Kovács Margit keramikus alkotását, melyet a művésznő erre az alkalomra készített.


Simándi József az ünnepi megnyitó hangversenyen, valamint bejegyzése a zenekar emlékkönyvébe a hangversenyt követően

1980-ban új orgonát kapott a zenekar, a Jehmlich Orgelbau Dresden GmbH által épített hangszert Lehotka Gábor avatta fel 1980. december 21-én a hagyományos karácsonyi hangversenyen. 


A Jehmlich cég (az NDK-ból) 1980-ban építette meg a Bartók Terem orgonáját. A világhírű orgonagyár vezetője, Horst Jehmlich (j) elutazott Drezdából Szombathelyre, az avatóünnepségre.

Az 1990-es évek elején a zsinagóga volt főbejáratánál lévő toldaléképületet visszabontották, így az épület eredeti megjelenése helyreállt. A volt főbejárat azonban továbbra is zárva maradt.

2007. novemberében átadták a megújult Bartók Termet. A felújítása egy évig tartott. A munkálatok során a termet újrafestették, kicserélték a székeket, új fény- és hangtechnikát szereltek fel. Felújították a régi öltözőket és újakat építettek, az udvar alatt kamaratermet alakítottak ki.


Ássák a kamaratermet (Fotó: Nábrádi Szabolcs)

A Bartók Terem felújítása mintegy 400 millió forintból valósult meg Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Vas Megyei Önkormányzat közös pályázati sikerének köszönhetően. Magyarország egyik legjobb akusztikájú koncerttermének impozáns külső jegyeit megőrizték a rekonstrukció során, ám a belső átalakítás a kulturális létesítmény minden részét érintette. A megszépült és korszerűsített, európai színvonalú Bartók Teremben 2007. októberében, az évadnyitó koncerten találkozhatott újra a közönség a zenekarral.


A felújított Bartók Terem átadása 2007-ben

A nézőtéren és karzatán 385 hallgató kaphat helyet, a lépcsőzetes emelvényen szimfonikus zenekar és oratórikus kórus fér el. A karzat feletti helyiségben kapott helyet a stúdió, mely alkalmas hang- és képfelvételek készítésére a hangverseny zavartalanságának biztosítása mellett. 

/További fotók a galériában/

A jeles évfordulóról április 4-i, pénteki hangversenyén a Savaria Szimfonikus Zenekar is megemlékezik, az első félidőben egy vetített prezentációt láthat a Bartók Teremről a koncert közönsége. 

Fotók és szöveg: Savaria Szimfonikus Zenekar archívuma

50 éves a Bartók Terem!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

12 + hat =

Hasonló bejegyzések

Pin It on Pinterest